Matematik nasıl çalışılır, yapılır, öğrenilir, fullenir

DİKKAT-1
Ezberle matematik-geometri asla olmazEzberle bu iş olsaydı, Türkiye’deki matematik net ortalamaları ayaklar altında olmazdı. Malesef son zamanlarda çok sayıda kirli bigiler dolaşmakta, her soru tipiyle ilgili özellikler ezberlettirilerek öğrencilere bunun pratik yol olduğu söylenilmektedir. Öğrenci de pratik sanıp inanmaktadır oysaki boşa kürek çekerek kandırılmaktasınız. Bir konuya ait binlerce soru tipi karşınıza çıkabilirken her soru tipiyle ilgili özellik ezberlettirmek çok mantıksızdır ve sınavda da işinize yaramayacaktır. Oysaki olay çok basit, konunun mantığını bilirseniz tüm soru tiplerini ekstradan özellikler ezberlemeden yaparsınız. Elbetteki pratik yol da bileceksiniz ama ticari hocalar yüzünden her gördüğünüzü pratik sanıp para tuzağına düşmeyiniz.

DİKKAT-2
Matematik ve geometrinin konuları arasında çok sıkı ilişkiler vardır. O yüzden konu sırasına uyarak çalışmanız gerekir. Örneğin matematikte üslü sayıları bilmeden köklü sayılara çalışmak yanlıştır, geometride üçgenleri çok iyi bilmeden dörtgenlere ( paralelkenar-eşkenar dörtgen-dikdörtgen-kare-deltoid-yamuk) çalışmak yanlıştır.

Sınavda çıkan 13.soruyu ele alalım. Bu soruyu çözebilmek için; hem rasyonel sayılar bilgisi hem denklem çözme bilgisi hem ebob-ekok bilgisi bilmek gerekebilir. Yani bir soruyu çözebilmek için bir konu bilmek yetmez.
Sıfırdan sırasıyla tüm videolarımı izlerseniz Matematik-Geometrinin mantığını daha iyi daha kolay anlarsınız.

DİKKAT-3
Videolarımı izlerken mutlaka yazarak çalışınız. Elinizde not defteri olsun. Anlatmış olduğum bilgileri izlerken yazınız. Yazma derken ekranda gördüğünüzü doğrudan deftere geçirmeyin, anlayarak yazın. Bu sayede daha da anlamlı ve kalıcı öğrenmeyi sağlarsınız.
Videodaki tüm soruları yazmanıza gerek yok ancak kendinizce önemli gördüğünüz soruları yazabilirsiniz.

Önemli : Videoyu izlerken soruların çözümünü ilk benden izleyin daha sonra videoyu durdurup boş kağıda bir de o soruyu siz çözün. Böylece eliniz alışmış olacak ve soruyu çözerken ister istemez tekrar etmiş olacaksınız.

DİKKAT-4
Herhangi konuya ilk defa çalışırken, ders videosu izleyerek çalışmanızı tavsiye ederim.En iyi matematik, kitaplardan değil öncelikli olarak videolardan öğrenilir.
İlk olarak kitaptan çalışırsanız konu sizlere zormuş gibi gözükebilir ve karmaşık gelebilir. Çalışma sıranız aşağıda verilmiştir.

-Konu anlatım videolarım izlenir
-Soru çözüm videolarım izlenir
-Kitaplardan sorular çözülür

Abonelerime Özel Uyarı

Hangi ders olursa olsun 5-10 dk lık konu anlatım videoları izlemeniz sizlere çok şey katmayacak, konuları anladığınızı zannedeceksiniz ama kitapları açtığınızda çok farklı sorularla karşılaşacaksınız. Yüksek netler yapmak istiyorsanız konuları en ince ayrıntısına kadar öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden videolarımı 5-10 dk lık zamanlarla kısıtlı tutmayarak konuları eksik bilgi olmadan bol sorular çözerek sizlere sunuyorum.

DİKKAT-5
Gereksiz hiçbir formül ezberlemezseniz matematik-geometriyi çok rahat öğrenirsiniz. Aşağıda da gördüğünüz gibi normalde kitaplarda bu 6 tane formülü görürsünüz. Bana göre bunların hiçbirini bilmenize gerek yoktur, zaten stewart teoremiyle bu formüllerle ilgili tüm soruları çözersiniz. Eğer ki işin sırrını bilmeseydiniz 6 tane formülü ezberleyecek ve kafanızı karıştırabilecektiniz. Kitaplarda veya başka yerlerde bu formülleri görmeniz illaki bunları bileceğiniz anlamına kesinlikle gelmez.

matematik nasil calisilir yapilir fullenir ogrenilir

Bana göre bunun gibi çok sayıda gereksiz formüller ve özellikler vardır. Fazladan bu bilgileri ezberlemezseniz inanın matematik-geometri daha da zevkli hale gelecektir.

Unutma: Ezberi sevmeyen yıllardır ezberci eğitimle mücadele eden öğretmenim. İçiniz rahat olsun ki videolarımda  gereksiz hiçbir bilgi ezberletmiyorum. Tek formülle soruları çözmenin de mutluluğunu abonelerime özel yaşatıyorum. Siz ki ülkemin güzel insanları her şeye değersiniz.

Tyt, ayt, kpss, dgs, ales matematik nasıl çalışılır, matematik nasıl yapılır fullenir öğrenilir ya da geometri nasıl çalışılır geometri nasıl yapılır fullenilir öğrenilir, ders çalışma teknikleri

İlgili Yazılar

Uncategorized

Ayt Matematik Konuları

Ayt matematik konuları, ayt geometri konuları, ayt konuları, ayt matematik, ayt geometri, konular, ayt